Často kladené dotazy

Co nabízí e-Sbírka

Elektronická sbírka nabízí právo v digitalizované podobě. Najdete zde právo aktuálně platné a přehled práva platného v minulosti ve dvou základních podobách.

·       Právně závazná znění právních předpisů v podobě dnešní Sbírky, nicméně v elektronické podobě.

·       Informativní strukturovaná podoba, která umožní moderní práci s právními předpisy, jako vyhledávání v textu, zobrazení úplných znění v různých časových okamžicích, svázání základních předpisů s jejich novelami, využívání odkazů do souvisejících předpisů a právních slovníků ČR a EU.

 

e-Sbírka bude dostupná všem bez omezení bezplatně na veřejném webovém portále. Základní podmínkou pro její vznik bylo vytvoření ověřené a strukturované databáze úplných znění právních předpisů. Její součástí bude i tezaurus českých právních předpisů CzechVoc jako jeden z nástrojů snazšího vyhledávání v systému i jako podklad pro sjednocování terminologie právního řádu. Databáze bude spolehlivým zdrojem informací o právu ČR, umožní vývoj a aplikaci pokročilých nástrojů pro tvorbu a projednávání právních předpisů.

 

Další informace k obsahu a funkcím e-Sbírky naleznete v článku Co je e-Sbírka.

 

Jaké jsou výhody e-Sbírky oproti komerčním systémům, které jsou dostupné zdarma?

Oproti komerčním subjektům jsou všechny informace a funkcionality e-Sbírky přístupné bezplatně. e-Sbírka také obsahuje právně závaznou podobu vyhlášených právních předpisů, kterou jiné systémy z povahy věci obsahovat nemohou. Komerční systémy v neposlední řadě neprošly obdobnými vícenásobnými procesy kontroly dat.

 

Od jakého data jsou zákony v e-Sbírce dostupné?

Zákony jsou dostupné od 4. dubna 1945 a platné právní předpisy od roku 1918 v souladu s § 6 zákona č. 222/2016 Sb.

 

Co znamená datum účinnosti a jaký je rozdíl mezi platností a účinností právního předpisu?

Platnost právního předpisu nastává jeho vyhlášením ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv. Právní úpravu vyhlášení právního předpisu naleznete zde: https://www.e-sbirka.cz/sb/2016/222/2024-01-01#par_10.

 

Účinnost právní předpis nabývá dnem, kdy počíná zakládat, měnit nebo rušit právní vztahy, tedy „vstupuje v život“. Dnem účinnosti je možná aplikace právního předpisu, normy v něm stanovené jsou od této doby právně vynutitelné. Účinnost je obvykle stanovena výslovně v textu právního předpisu (nalezneme ji zpravidla na konci právního předpisu), ke konkrétnímu datu nebo ke dni, kdy nastane nějaká právní skutečnost. Právní úpravu účinnosti právního předpisu naleznete zde: https://www.e-sbirka.cz/sb/2016/222/2024-01-01#par_9.

 

Je veřejný portál e-Sbírka v souladu Blind Friendly Web?

Ano, portál e-Sbírka je vytvořen v souladu s principy pro Blind Friendly Web. Více informací a výjimky naleznete v článku Prohlášení o přístupnosti, osobní údaje, cookies.

 

Je možné stáhnout znění právního aktu v jiném formátu než PDF?

Ano, znění právních aktů jde stáhnout i v jiných formátech a to v PDF, DOCX, resp. ZIP souborů pro archiv více souborů.

 

Jak mohu získat listinnou verzi částky Sbírky zákonů a mezinárodních smluv?

Listinná verze částky Sbírky zákonů a mezinárodních smluv nadále není podle zákona č. 222/2016 Sb. právně závazná, právně závaznou je pouze její elektronická podoba. Tištěnou kopii částek Sbírky zákonů a mezinárodních smluv, resp. Sbírky zákonů a Sbírky mezinárodních smluv lze objednat u Tiskárny Ministerstva vnitra (telefon: 974 887 312, e-mail: info@tmv.cz, www.tmv.cz). 

 

Budou data dostupná ve formátu Open dat a prostřednictvím REST API?

Ano. Vzhledem k postupnému náběhu systému e-Sbírka a e-Legislativa do ostrého provozu budou Open Data i veřejná API k dispozici od 15.1.2024. 

 

Je možné přes veřejná API systém integrovat s dalšími systémy?

Ano. Pomocí poskytovaného REST API mohou registrovaní uživatelé jednoduchým strojovým způsobem získávat právě ta data e-Sbírky, která je zajímají. Tato data mohou (v souladu s danými technickými omezeními) volně využít ve vlastních aplikacích. Veřejné API neumožňuje vytvářet, měnit ani mazat data e-Sbírky. Využití API pro navazující služby bude nicméně do 30. 6. 2023 omezeno nezbytnými kroky spojenými s přípravou systému a jeho dat ke spuštění e-Legislativy do ostrého provozu.

 

Jsou tato API dostupná komukoliv a zdarma?

Ano, po registraci.

 

Co se stane, kdyby se zjistilo, že v datech jsou chyby?

Ministerstvo vnitra vynaložilo velké úsilí, aby výskyt chyb v datech systému e-Sbírka a e-Legislativa v co největší míře eliminovalo. V případě, že uživatelé při práci s e-Sbírkou narazí v textech právních předpisů nebo jiných údajích na něco, co budou považovat za chybu, mohou kontaktovat Ministerstvo vnitra, aby danou věc ověřilo a zajistilo případnou opravu. 


Jsou v e-Sbírce i cizojazyčná znění mezinárodních smluv?

Cizojazyčná znění mezinárodních smluv, pokud jde o znění rozhodná podle mezinárodního práva pro jejich výklad (§ 8 odst. 2 a 3 zákona č. 222/2016 Sb.), e-Sbírka obsahuje. Z technických důvodů jsou však součástí pouze ověřených znění, na která odkazuje dialog, jenž se zobrazí po kliknutí na nástroj „Stáhnout“ (vlevo od textu příslušného sdělení Ministerstva zahraničních věcí).

 

Proč u některých sdělení Ministerstva zahraničních věcí podle § 3 zákona č. 222/2016 Sb. neodpovídá údaj „Typ právního aktu“ jeho skutečné právní kvalifikaci podle § 3 odst. 1 tohoto zákona?

Z technických důvodů souvisejících zejména s metadaty a celkovou funkčností vyhledávání v e-Sbírce je nezbytné, aby některá sdělení Ministerstva zahraničních věcí podle § 3 zákona č. 222/2016 Sb. byla v e-Sbírce evidována jako jiný „Typ právního aktu“, než který by odpovídal jejich skutečné právní kvalifikaci podle § 3 odst. 1 tohoto zákona. Proto se může stát, že některá sdělení Ministerstva zahraničních věcí podle § 3 odst. 1 písm. a) tohoto zákona jsou evidována jako typ „Oznámení související s mezinárodní smlouvou“ a některá sdělení Ministerstva zahraničních věcí podle § 3 odst. 1 písm. b) tohoto zákona jsou evidována jako typ „Mezinárodní smlouva“.